Strony

Moje prace

poniedziałek, 15 kwietnia 2019

HAFT KRZYŻYKOWY - KURS cz. II . . .

 Serdecznie dziękuję Wam Wszystkim za komentarze
i podpowiedzi :)  Wcześniejszy post już został uzupełniony
o Wasze sugestie :)

Mini nagrodę z I części kursu wygrywa

agula

Gratuluję !!!

Zapraszam na drugą część kursu :)

 Wiemy już na czym wyszywamy to czas dowiedzieć coś czym będziemy wyszywać ;) Zatem dziś będzie i niciach i igłach.  

Do haftowania można użyć dowolnych nici. Na rynku istnieją różne firmy produkujące mulinę, a każdy producent stosuje własną numerację kolorów. Najpopularniejsze są muliny firmy Ariadna, DMC, Anchor i Madeira.

Mulina Ariadna to polska mulina oferująca 320 kolorów. Jedno pasmo ma 8metrów i składa się z sześciu nitek. Jest znacznie tańsza od DMC.

Całą paletę kolorów do nabycia TUTAJ Na stronie firmy Ariadna udało mi się znaleźć wzornik, który można pobrać
w formie pdf TUTAJ

 

Mulina DMC to mulina wysokiej jakości
i dużym połyskiem. Ma największą paletę kolorów (do nabycia TUTAJ). Podobnie jak Ariadna ma 8 metrów i 6 nitek w jednym pasemku. Bardzo lekko się nią wyszywa i ładnie się prezentuje na obrazach. Jej wadą jest wysoka cena.

Mulina Anchor występuje w 466 kolorach w tym 16 cieniowanych, doskonała jakość bawełny. Motek również 8 metrowy z 6 nitkami.

Mulina Madeira to matowa mulina sprzedawana w opakowaniu. Jedno pasmo ma 10m i podzielona na 6 nitek.

 Wzorniki mulin do nabycia TUTAJ.

Firmy te oferują także mulinę cieniowaną, neonową, perłową, lnianą, wiskozową i metaliczną. Jeśli będziecie chciały to o tych mulinach napisze w kolejnym poście, żeby ten nie był za długi :)

Ważne jest to, by nici były odpowiedniej grubości w zależności od gęstości kanwy oraz by ich kolory odpowiadały kolorom ze wzoru.

Najodpowiedniejszymi nićmi do haftów jest mulina, ponieważ łatwo dobrać jej grubość do grubości tkaniny. Każde jej pasemko składa się z 6 cieńszych niteczek, łatwo jest więc dobrać grubość nitki do gęstości splotu kanwy. 

Przyjmuje się zasadę, że grubość nitki, którą wyszywamy nie powinna być mniejsza od grubości nitki kanwy. Mulina powinna pokrywać kanwę w ten sposób, aby spomiędzy nitek kanwa zbytnio nie przeświecała przez co wzór będzie sprawiał wrażenie rozmytego. Natomiast przy zbyt grubej nitce, wzór będzie wyglądał na bardzo ściśnięty, a materiał może się pofałdować. Najlepiej jednak przekonać się samemu, jaka grubość nam odpowiada i wykonać test: jeżeli krzyżyki układają się zbyt ciasno - trzeba ująć jedną bądź dwie nitki, jeżeli pomiędzy krzyżykami pozostają dziurki - dodać).
 

Najczęściej haftujemy: na Aidzie 44 - 6 nitek, na Aidzie 54 - 3 nitki, na Aidzie 64 - 2 nitki.

Skoro mamy już nici możemy teraz dobrać odpowiednią igłę.

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje igieł hafciarskich różniące się grubością, długością oraz końcówką: ostrą (stosowaną w haftowaniu materiałów o gęstym splocie np. płótna lub kanwy o dużej gęstości) i tępą (najczęściej stosowaną w hafcie krzyżykowym). 

Do haftu krzyżykowego najlepiej użyć specjalnej igły do tego przeznaczonej. Ma ona specyficzny kształt - na całej długości ma tę samą grubość, jej oczko jest szersze niż oczko zwykłej igły,
a czubek nie jest ostry lecz tępy. 

Takie zakończenie pozwala trafiać dokładnie między nitki kanwy i zapobiega wchodzeniu igły we włókna nitki, którą właśnie wyszywamy. Tępa końcówka chroni także palce przed ukłuciami. Najlepszą igłą jest ta, która lekko wchodzi w dziurkę kanwy i wbita w nią od spodu (pod obciążeniem nitki) z niej nie wypada.

Na rynku dostępne są różne rozmiary igieł o numerach, takich jak np. 13, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28. Im większy numer, tym igła jest cieńsza. Najczęściej używane wielkości igieł dla haftu krzyżykowego to: 24, 26 i 28.

Muliny różnego rodzaju można znaleźć TUTAJ,
a igły znajdują się TUTAJ.

   Czekam na wasze komentarze i pytania.
Piszcie proszę jakich igieł i nici Wy używacie i jakie polecacie ?

Wśród osób, które pozostawią "branżowy" komentarz ;) , wylosuję jedną, która otrzyma niespodziankę,
oczywiście coś związane z haftem.

6 komentarzy:

  1. Tereniu bardzo rzeczowy i merytoryczny post :)
    Ja używam muliny DMC, sporadycznie Ariadnę i Maiderę. Do haftów używam tez metalicznych nici firmy Kreinik. Zdarzyło mi się tez wyszywać nićmi jedwabnymi, ale nie polubiłyśmy się za bardzo... Najczęściej używam igieł 26.

    OdpowiedzUsuń
  2. Teresko kolejny super wpis. Wszystko na temat nici i igieł, nic dodać nic ująć. Osobiście wyszywam głównie Ariadną, udało mi się zgromadzić całą paletę i wyszyć samodzielnie wzornik kolorów. Używam igieł 24 i 26.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy i równie przydatny kursik. Ja głównie używam muliny Ariadna, ponieważ narobiłam jej ogromne zapasy. Sporadycznie haftuję muliną DMC i uważam ją za najlepszą. Ostatnio na niemieckim jarmarku staroci w przykościelnej sali zostałam obdarowana przez jedną miłą panią fajną muliną Anchor jak i firmy MEZ. Używam jej do małych hafcików na kartki, gdzie sama dobieram sobie kolorki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Teresko ponieważ kwiecień jest dla mnie mało blogowy, przeoczyłam taki piękny wpis i gdy dotarła paczuszka nie wiedziałam za co-teraz wiem, szczęście się do mnie uśmiechnęło a Tobie dziekuję za niespodziankę. Obcinarka już w użyciu-super ostra, dotychczas używałam zwykłych szkolnych nożyczek.
    Kolejne wiadomości super opisane, ja zazwyczaj pracuję igłą 24, 26. I obecnie na Aida 16ct-świeża dostawa całe 160/100cm. Pozdrawiam:-)

    OdpowiedzUsuń
  5. A jeśli idzie o mulinę to zaczynałam od Ariadny-u nas w pasmanteria jest uboga w haft krzyżykowy i materiały do tego. Później gdy bardziej czytałam o niciach spróbowałam DMC ale cena też jest duża, więc skusiłam się na zamiennik chiński DMC. Chwalę sobie te nici, kupuję już u stałej osoby bo wiem że dostanę te same:-)

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzięki za kolejną garść przydatnych informacji :)

    OdpowiedzUsuń