HAFT KRZYŻYKOWY - KURS cz. V . . .
W tym miesiącu znów mam poślizg ;(
Niestety, ale w ostatnim czasie jestem trochę spowolniona w działaniach. Przepraszam !
A teraz do pracy 😉 nadrabiamy zaległości i do przodu 🙂
Najpierw wyniki losowania nagrody niespodzianki wśród wszystkich osób,
które pod postem z poprzednią częścią kursu pozostawiły "branżowy"
komentarz.
Nagrodę otrzymuje:
Serdecznie gratuluję :)
A teraz zapraszam na kolejną część kursu.
Dzisiaj poznamy rodzaje ściegów wykorzystywane do haftu.
Ucząc się haftu krzyżykowego warto najpierw nauczyć się pojedynczych ściegów na kawałku kanwy, aby nabrać właściwych nawyków. Od samego początku należy zwrócić uwagę na to, aby wszystkie krzyżyki były skierowane w jedną stronę - podstawowa reguła mówi, aby haftować od strony prawej u góry do lewej u dołu (efekt końcowy jest lepszy). Jeżeli ta zasada nie będzie przestrzegana, wówczas po prawej stronie haftu powstanie bardzo widoczne cieniowanie, które psuje efekt końcowy.
1. POJEDYNCZY KRZYŻYK
Pracę rozpoczynamy od przekłucia kanwy od spodu, przytrzymując jednocześnie palcem koniec nitki - nie robimy supełka (koniec tej nitki zostanie przychwycony
haftem od spodu kanwy) . Krzyżyk wykonujemy zgodnie z cyferkami przedstawionymi na schemacie. W ten sposób haftujemy muliną cieniowaną.
2. ŚCIEG PIONOWY
W ściegu tym każdy krzyżyk haftuje się oddzielnie. Zaczynając od góry z prawej do dołu z lewej , następnie kryjemy krzyżyk od góry z lewej do dołu z prawej.
Ścieg pojedynczy można również rozpocząć od dołu z lewej do góry z prawej, po czym kryć krzyżyk od dołu z prawej do góry z lewej. Można od razu przeciągnąć igłę i wkłuć ją w następne oczko.
3. ŚCIEG PODSTAWOWY - KRYJĄCY (z prawej strony do lewej)
Ścieg ten rozpoczynamy od prawej strony, wyszywając w lewo do dołu, następnie igłę wbijamy pionowo w górę. W taki sposób powstaje rząd półkrzyżyków.
Następnie wracamy wykonując tzw. ścieg kryjący. Rozpoczynamy go od strony lewej u góry do prawej u dołu. W taki sposób powstaje rząd krzyżyków.
4. ŚCIEG PODSTAWOWY - KRYJĄCY (z lewej strony do prawej)
Ścieg podstawowy można również haftować od góry do dołu. Rozpoczynamy wtedy wkłuwając igłę od dołu z lewej do góry z prawej.
Ścieg kryjący wykonuje się wtedy od dołu do góry. Przekłuwając igłę w dół o jedno oczko, możemy rozpocząć nowy rząd ściegów podstawowych.
Warto nauczyć się haftować ściegiem kryjącym,
bo pozwala uzyskać piękne, równe krzyżyki.
5. ŚCIEG UKOŚNY
Wykonujemy połowę krzyżyka. Kończąc ścieg kryjący krzyżyka wkłuwamy igłę do lewego górnego rogu a następnie prowadzimy igłę po ukosie w dół do następnego rzędu, aby móc wykonać kolejny krzyżyk.
6. PÓŁKRZYŻYK
7. ŚCIEG LINIOWY - BACKSTITCH
Ścieg ten używany jest do wykonania konturów. Aby go wykonać, rozpoczynamy od wyprowadzenia igły w określonym miejscu na prawą stronę robótki, wkłuwamy do kolejnego oczka konturu, przeciągamy igłę po lewej stronie i ponownie wyprowadzamy w kolejnym oczku na prawą stronę robótki. Następnie wkłuwamy igłę do poprzedniego oczka (cofamy się), aby kontynuować kontur i przeciągamy igłę z lewej strony robótki, wyprowadzając igłę w kolejnym wolnym oczku. Czynność powtarzamy do wypełnienia konturu. Zastosowanie tego typu ściegu, szczególnie na małych wzorach, nadaje wyrazistości, podkreśla kolory i sprawia, że obraz wygląda na bardziej dopracowany i szczegółowy. Do haftowania ściegiem liniowym (backstitch) na kanwie 11ct (44) używamy 3-4 nitek, 14ct (54) - 2 nitek, 16ct (64) oraz 18ct (70) - 1 nitki.
8. ŁĄCZENIE KOLORÓW
Jeżeli chcemy pozostawić wolne miejsce pomiędzy poszczególnymi krzyży kami na inny kolor muliny, wtedy nitkę należy poprowadzić ukośnie po lewej stronie naszego haftu , pozostawiając wolne oczka na inny kolor, a następnie wyprowadzając igłę w miejscu, gdzie będziemy kontynuować haftowanie.
9. PRZESUWANIE POCZĄTKU RZĘDU
Aby przesunąć początek rzędu wkłuwamy igłę ukośnie w lewo (lub prawo)
i rozpoczynamy ścieg podstawowy następnego krzyżyka.Nie zostawiajmy ciągnących się nitek muliny po lewej stronie wzoru. Lepiej je zakończyć i rozpocząć w potrzebnym miejscu.
10. ZAKOŃCZENIE NITKI
Nitki nie należy zaczynać ani zakańczać supełkiem, bo po oprawieniu wzoru w ramkę może być on widoczny w postaci wypukłości. Końcówkę nitki wystarczy schować pod pierwszymi 3-4 krzyżykami, dzięki czemu lewa strona haftu pozostaje estetyczna. Na lewej stronie nitkę wciągamy pod spód nitek muliny i ucinamy.
Dziękuję za uwagę :)
Czekam na wasze komentarze i pytania.
W przyszłym miesiącu zaczynamy praktyczną część kursu.
Podam Wam wzór udostępniony przez naszego sponsora firmę Coricamo i pokaże jak zacząć pracę.
Jeżeli ktoś potrzebuje kawałka kanwy na obrazek do wyszywania w przyszłym miesiącu to w miarę możliwości postaram się pomóc. Piszcie na maila twasylow@wp.pl
Ulka gratulacje :)
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam, że jest tyle możliwości. Ja najczęściej zaczynam od lewego dolnego rogu krzyżyka i pojedynczo wbijam igłę. Muszę spróbować tych metod :)
Pozdrawiam
Wykorzystuję w swoich haftach chyba wszystkich rodzajów haftu. Używam ich w zależności od potrzeb. Zakańczam nitkę tak jak to pokazałaś u siebie. Gdy haftuję dwoma pasemkami nitki to zaczynając przekładam koniec nitki przez początkową pętle i fajnie bez widoczności zaczynam haft i mam pewność, że haft nie puści.
OdpowiedzUsuńDziękuję serdecznie :) cudowna przesyłka już u mnie :)
OdpowiedzUsuńJa dodałabym jeszcze frenchknot i wspomniałabym w tym poście o metodzie angielskiej, i duńskiej przy wyszywaniu xxx