poniedziałek, 16 lipca 2018

KOLEJ Zakarpacka – Ukraina . . .

Kolejną propozycją Biura Podroży Bieszczader jest wycieczka za wschodnią granicę, gdzie obraz tej ziemi przez prawie sześćset lat współtworzyli Polacy, Rusini, Żydzi, Niemcy i inne narodowości. Pozostawili po sobie cerkwie, kościoły, synagogi, cmentarze wszystkich wyznań i żyją w pamięci tamtejszych mieszkańców. Można tam podziwiać najwyższe szczyty bieszczadzkie – będziemy między Tarnicą 1346 m, a Pikujem 1408m!

PROGRAM WYCIECZKI w Bieszczady ukraińskie:

• wyjazd na wycieczkę na Ukrainę ok. 7 rano (niezbędny paszport, rozkład jazdy niżej)

• XVIII-wieczna DZWONNICA OBRONNA w Jasienicy Zamkowej

Jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków architektury drewnianej w całych Karpatach. Pierwotnie obiekt stanowił odrębną świątynię – kaplicę p.w. Opieki Matki Bożej. Jest to przykład mistrzowskiej sztuki ciesielskiej. Dzwonnica to budowla o trzech kondygnacjach. Dwie pierwsze są o konstrukcji zrębowej otoczone uroczymi podcieniami. Najwyższa, gdzie znajdują się dzwony prezentuje przykład konstrukcji słupowej. Ośmiopołaciowy dach oraz daszki okapowe pobite są gontem. Absolutnym unikatem są schody wykonane z jednego pnia drzewa.

• przejazd KOLEJĄ ZAKARPACKĄ Sianki – Wołosianka

Na długości 18 km przejedziemy przez 6 tuneli (najdłuższy 908m) i aż 27 wiaduktów! Trasa opada 18 serpentynami 370m w dół w dolinę rzeki Uż. Podróż dostarcza ogromu wrażeń i co chwilę pozwala obserwować wcześniej przebyte odcinki trasy. Wzbudza też podziw dla śmiałości projektantów i budowniczych, którzy zdecydowali się na poprowadzenie toru kolejowego w tak trudnym terenie górskim. Oprócz pociągów pasażerskich ze stacji w Siankach wyruszają w dół składy towarowe asekurowane przez 3 lokomotywy (dwie z przodu i jedną z tyłu!). Linia powstała w 1905 roku dla połączenia centrum ówczesnej monarchii austro-węgierskiej ze Lwowem. Mieczysław Orłowicz stwierdził o niej – „najpiękniejsza linia kolejowa północnych Karpat”…

• drewniana CERKIEW w UŻOKU z 1745 r. wpisana na UNESCO

Perła drewnianej architektury sakralnej reprezentująca styl zwany Bojkowskim. O wyjątkowości świątyni świadczy fakt, że w 2013r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cerkiew posiada konstrukcję zrębową i charakterystyczny trójdzielny układ. Jest to najdalej na południe wysunięta bojkowska cerkiew. Uwaga: nie gwarantujemy zwiedzania wnętrza świątyni.

• możliwość regionalnego obiadu (około 25 zł)

• KOŚCIÓŁ św. Michała z 1660r. w STAREJ SOLI

Stara Sól to wyjątkowa miejscowość, która na mapie I Rzeczpospolitej stanowiła bardzo ważny ośrodek wydobycia soli. Jedną z pamiątek po Królewskim Wolnym Mieście Stara Sól jest bez wątpienia Kościół p.w. św. Michała. Świątynia powstała w wieku XVII jako rozbudowa istniejącej kaplicy ufundowanej przez Kazimierza Wielkiego. Monumentalna bryła kościoła w okresie powojennym uległa ogromnej dewastacji. Dziś robi niesłychane wrażenie i jest wyraźnym śladem czasów polskich. W latach 90 XX w. miejscowi Polacy rozpoczęli trud odbudowy i remontu kościoła, który trwa do dziś i potrwa jeszcze zapewne długo, stąd nie ma możliwości wejścia do wnętrza świątyni ze względów bezpieczeństwa.

• przejazd w pobliżu unikatowego KONWIKTU OJCÓW JEZUITÓW w CHYROWIE z opowieściami przewodnika

Zakład Naukowo – Wychowawczy OO Jezuitów powstał w latach 80 XIX w. O randze i wielkości szkoły świadczą jej rozmiary i wyposażenie z 327 salami i pomieszczeniami o różnym przeznaczeniu. Ponadto budynki cegielni, pralni, szpitalik, dom dla nauczycieli, 9 boisk sportowych, 4 korty tenisowe, 4 stawy rybne, sady, ogrody, własną drukarnię, a nawet jedyny wówczas na ziemiach polskich gabinet dentystyczny. W ciągu 53 lat naukę pobierało ponad 6000 uczniów w tym Eugeniusz Kwiatkowski, Mieczysław Orłowicz, Jan Brzechwa. Uczelnia pracowała nieprzerwanie do wybuchu II wojny światowej.

• możliwość zrobienia zakupów przed granicą za złotówki

• zakończenie wycieczki około 19-ej (czas zależy głównie od kontroli granicznych)









  Pełna oferta na www.bieszczader.pl

Serdecznie zapraszam do ciekawego zwiedzania
Bieszczadów i nie tylko :)

3 komentarze: